19 Kwie

Wizyta u dietetyka a efekty - kiedy?

Wizyta u dietetyka a efekty - kiedy?

Wizyta u dietetyka to rzecz, od której powinniśmy zacząć zdrowe i świadome odchudzanie. To właśnie we współpracy z dietetykiem dieta przynosi najlepsze efekty, wolne od problemów typu szybki powrót do starej wagi po zakończeniu diety (tak zwany "efekt jojo") czy kłopoty zdrowotne wywołane nieprawidłowo ułożonym planem żywieniowym.

Pamiętajmy jednak, że dieta, którą tworzy dla nas dietetyk, nie jest dietą cud nastawioną na szybki efekt kosztem zdrowia. Z dietetykiem będziemy chudnąć w zdrowym tempie, czyli po pół kilo lub kilogram tygodniowo. Efekty zależą głównie od nas - to my musimy stosować się do zaleceń specjalisty oraz, przede wszystkim, nie oszukiwać samych siebie w kwestiach odżywiania czy uprawiania sportu!

Kiedy można spodziewać się efektów?

Kiedy można spodziewać się pierwszych efektów współpracy z dietetykiem? Dużo zależy oczywiście od naszej determinacji w stosowaniu zaleconych reguł, ale poza tym pierwsze efekty zależą również od naszej wagi wyjściowej. Osoby borykające się ze sporą nadwagą zauważą je najszybciej! Ci z pacjentów, którzy cierpią na dużą otyłość, mogą stracić nawet dziesięć kilometrów w trakcie pierwszego tygodnia! 

Inni pacjenci w tym czasie powinni zauważyć poprawę samopoczucia, a także odnotować niewielkie zmiany w wadze. Pamiętajmy przy tym, że najszybciej chudniemy na początku diety, kiedy organizm pozbywa się nadmiaru wody oraz toksyn. Zdrowe odchudzanie, podobnie zresztą jak zdrowe przybieranie na wadze, powinno przebiegać w tempie od 0,5 kg do 1,5 kilograma na tydzień!

Dojadanie a dieta

Największym wrogiem naszej sylwetki jest tak zwane dojadanie lub podjadanie. Jedzenie pomiędzy posiłkami to bardzo zły nawyk, który prowadzi do gwałtownych skoków poziomu cukry, a w efekcie do napadów głodu! Odpowiednio ułożony jadłospis powinien sprawić, że nie będziemy mieli problemu z ochotą na drobną przekąskę niezależną od pory wyznaczonych posiłków!

Problem pojawia się wtedy, kiedy trzymamy się przygotowanej dla nas diety, a łaknienie pomiędzy posiłkami nie znika. Powody tego mogą być różne - często jest to niewystarczające nawodnienie lub nieregularne pory posiłków. Jeżeli jednak pomimo jedzenia o ustalonych porach i wypijania odpowiedniej ilości płynów problem nie znika, powinniśmy niezwłocznie powiadomić o tym naszego dietetyka!

Dobra dieta - systematyczny spadek wagi!

Efektem dobrze dobranej diety powinien być stały i systematyczny spadek wagi! Jak już wspomnieliśmy, zdrowe chudnięcie oznacza utratę od 0,5 do 1,5 kg tygodniowo, w zależności od początkowej masy ciała. Pamiętajmy przy tym, że dietetyk nie tworzy dla nas "diety cud" dzięki której stracimy 15 kilogramów w tydzień, ale zdrową i różnorodną dietę. Efekt końcowy takiej współpracy będzie miał pozytywny wpływ nie tylko na nasz wygląd, ale również zdrowie i samopoczucie!

Twój komentarz