Nic zatem dziwnego, że wiele osób, które po prostu chcą zgubić parę zbędnych kilogramów lub którym zależy na poprawie sposobu odżywiania, często korzysta z wizyt prywatnych. Szukając sprawdzonego dietetyka warto jednak zachować ostrożność! Dobry specjalista, oprócz własnego gabinetu, powinien mieć również solidne wykształcenie oraz na bieżąco aktualizować swoją wiedzę!
Szybkie kursy a studiowanie na uczelni medycznej - różnice!
Niestety, obecnie tytuł dietetyka można zyskać już po kilkutygodniowym kursie internetowym. Oczywiście od osoby legitymującej się certyfikatem tego rodzaju uczelni trudno oczekiwać odpowiedniego doświadczenia, nie wspominając już o podstawowej wiedzy z zakresu zdrowego żywienia! Różnice pomiędzy taki "weekendowym dietetykiem", a osobą która ukończyła wydział dietetyki na uczelni medycznej są kolosalne!
Przede wszystkim wykłady i zajęcia na uniwersytetach prowadzone są przez specjalistów, a zdobycie dyplomu zajmuje przynajmniej trzy lata! Dodatkowo studenci uczelni medycznych mają możliwość brania udziału w różnego rodzaju konferencjach i spotkaniach z autorytetami z całego świata, w trakcie których poznają nie tylko nowości ze świata dietetyki, ale uczą się również podejścia do pacjenta, które jest niemal równie ważne, jak prawidłowo ułożony jadłospis.
Dietetyka kliniczna
Dietetyka kliniczna to jeden z działów dietetyki, które ma zastosowanie w medycynie i jest częścią kuracji osoby chorej. Wszyscy wiemy, że zdrowie zaczyna się od naszego talerza, dlatego też w trakcie leczenia odpowiednio dobrana dieta ma ogromny wpływ na rekonwalescencję oraz zwalczanie skutków choroby!
Odpowiednie prowadzenie żywienia klinicznego wymaga od dietetyka kompleksowej, wręcz medycznej wiedzy, która dodatkowo powinna być stale aktualizowana w trakcie kursów i seminariów. Tym bardziej, że dietetyka kliniczna rozwija się niezwykle dynamicznie, a naukowcy ciągle odkrywają nowe zależności pomiędzy jedzeniem, a leczeniem lub występowaniem niektórych groźnych chorób!
Dietetyka stosowana
Dietetyka stosowana to termin używany w odniesieniu do naszej codziennej diety, a właściwie zaleceń z żywieniem człowieka zdrowego. Dietetyka stosowana często - oprócz celów zwykle wiązanych z samym słowem dieta, takich jak utrata wagi i poprawa wyglądu - często jest używana również jako rodzaj terapii, która ma na celu poprawę naszego zdrowia i samopoczucia!
Główna różnica pomiędzy dietetyką stosowaną a kliniczną jest taka, że tą drugą może zajmować się niemal każda osoba, która posiada dyplom ukończenia dowolnego kursu dietetycznego! Dlatego szukając dobrego dietetyka zajmującego się właśnie dietetyką stosowaną, warto poznać opinię na temat kandydatów oraz bardzo gruntownie przyjrzeć się ich wykształceniu.
Czym zajmuje się dietetyk? Nie tylko odchudzaniem!
Dietetyk przede wszystkim ma pomóc pacjentowi schudnąć, ale to nie wszystkie jego zadania! Dobry dietetyk, oprócz ułożenia jadłospisu, posłuży nam również radą, pomocą oraz przede wszystkim odpowiednim wsparciem psychologicznym! Utrata wagi to złożony proces, który oprócz trzymania się wyznaczonego jadłospisu, wymaga od pacjenta również niezwykle silnej woli i ogromnej ilości samozaparcia! Dobry dietetyk powinien umieć doradzić oraz podnieść na duchu w chwilach zwątpienia!
Twój komentarz