13 Luty

Nadciśnienie

Nadciśnienie

Nadciśnienie tętnicze to doskonale znana, chroniczna przypadłość medyczna. Zachodzi ona wtedy, kiedy ciśnienie skurczowe i rozkurczowe jest większe niż to powszechnie przyjęte jako dobre dla zdrowia, które wynosi odpowiednio 140/90 mm Hg dla osoby zdrowej i 130/80 mm Hg dla osoby znajdującej się w podwyższonej grupie ryzyka, czyli po przebytym zawale, udarze lub cierpiącej na inne, podobne schorzenia.

Jak każda przewlekła dolegliwość, tak również nadciśnienie może powodować nieprzyjemne w skutkach następstwa prowadzące do poważnych, zagrażających życiu chorób, zwłaszcza, jeżeli  pozostaje nieleczone. Osoby borykające się z przewlekłym nadciśnieniem tętniczym są bardziej podatne na takie schorzenia, jak choroba niedokrwienna serca, przewlekłe choroby nerek i choroba tętnic obwodowych. Oprócz tego długotrwałe podwyższone ciśnienie tętnicze może być przyczyną zawałów, wylewów, utraty wzroku oraz niewydolności serca.

Rodzaje nadciśnień

Lekarze rozróżniają dwa główne rodzaje nadciśnienia, pierwotne oraz wtórne. Nadciśnienie pierwotne dotyczy zdecydowanej większości osób, bo aż około 95% chorych skarżących się na tę dolegliwość. Nadciśnienie pierwotne zwane jest również samoistnym, co oznacza, że jego przyczyny są nieznane, co sprawia, że jego leczenie jest bardzo trudne. Nadciśnienie tętnicze wtórne jest natomiast spowodowane konkretnymi czynnikami, takimi jak niektóre choroby oraz przyjmowane leki.

Oprócz tego lekarze rozróżniają również nadciśnienie labialne, czyli silne wahanie ciśnienia wywołane stresem, wysiłkiem fizycznym oraz używkami podnoszącymi ciśnienie tętnicze krwi (kawa, mocna herbata, papierosy, alkohol) i ciśnienie starcze, spowodowane utratą włókien kolagenowych. Na skutek zaniku kolagenu żyły stają się twardsze, grubsze i mniej elastyczne, przez co zmniejsza się ich drożność, a to przekłada się na wzrost ciśnienia krwi.

Przyczyny nadciśnienia

Przyczyny nadciśnienia mogą być bardzo różne. W przypadku nadciśnienia pierwotnego może to być zespół wspierających się, trudnych do ustalenia czynników. Lekarze jako winowajcę wskazują również dziedziczną skłonność do nadciśnienia. W przypadku nadciśnienia wtórnego, winę za nieprawidłowe wyniki ponoszą między innymi choroby nerek, a także zaburzenia pracy gruczołów wewnętrznych oraz choroby dużych naczyń krwionośnych.

Jednak nie możemy o wszystko obwiniać fizjologii lub genów! Nadciśnienie może być również spowodowane czynnikami zewnętrznymi! Najlepiej znanym jest oczywiście niezdrowy tryb życia, który odpowiada zresztą za większość chorób cywilizacyjnych. Dieta składająca się ze śmieciowego jedzenia, nadużywanie kawy i nikotyny oraz brak ruchu prowadzą do otyłości, a ta do zaburzeń pracy układu krwionośnego oraz gospodarki hormonalnej organizmu!

Objawy choroby nadciśnieniowej

Zewnętrzne objawy choroby nadciśnieniowej należą do rzadkości i najczęściej powiązane są z nadciśnieniem wtórnym. Chorzy skarżą się niekiedy na bóle głowy, zwłaszcza poranne, oprócz tego stosunkowo częste są nieprzyjemne szumy w uszach, zaburzenia widzenia oraz zawroty głowy, a w niektórych przypadkach nawet omdlenia!

Często jednak te symptomy nie mają związku z nadciśnienie, ale z przewlekłym stresem lub innymi schorzeniami. Objawy nadciśnienia mogą być natomiast dostrzeżone podczas badania okulistycznego. U osób cierpiących na chroniczne, podwyższone ciśnienie krwi często występuje tak zwana retinopatia nadciśnieniowa, która ujawnia się jako zespół zmian zachodzących w siatkówce oka.

Ciąża a nadciśnienie

Nadciśnienie tętnicze jest groźne, ale na szczególne ryzyko z nim związane narażone są przede wszystkim kobiety w ciąży. Nieprawidłowe ciśnienie u przyszłej mamy może być ściśle związane z już istniejącym nadciśnieniem tętniczym zdiagnozowanym przed ciążą lub wystąpić dopiero około dwudziestego tygodnia ciąży. W obu przypadkach schorzenie może zagrażać zarówno życiu matki, jak i dziecka.

Następstwem podwyższonego ciśnienia u ciężarnej, które występuje wtedy kiedy ciśnienie skurczowe i rozkurczowe jest wyższe niż 140/90 mm Hg, może być tak zwany stan przedrzucawkowy. Preeklampsja (czyli inaczej stan przedrzucawkowy) objawia się bólami głowy, zaburzeniami wzroku oraz bólem w górnej części podbrzusza. Częstym symptomem jest również obecność białka w moczu. Następstwem stanu przedrzucawkowego jest rzucawka (eklampsja), objawiająca się jako atak drgawek lub śpiączka u ciężarnej lub kobiety w trakcie połogu. Zarówno preeklampsja, jak i eklampsja mogą prowadzić do śmierci matki i dziecka, dlatego nadciśnienie w ciąży powinno być traktowane ze szczególną uwagą!

Leczenie nadciśnienia

Jak leczyć nadciśnienie? W przypadku nadciśnienia umiarkowanego lub wysokiego lekarz może zalecić leki, które utrzymają nasze ciśnienie krwi na odpowiednim poziomie. Leki na nadciśnienie są dobierane bardzo starannie. Przepisujący je lekarz bierze pod uwagę takie czynniki, jak wiek, wysokość nadciśnienia, przebyte choroby.

Niestety, niektóre leki na nadciśnienie mogą powodować nieprzyjemne skutki uboczne, jak na przykład uciążliwy kaszel i w takim przypadku należy lek odstawić. Jednak leki to nie jedyny sposób na poprawę stanu zdrowia! Z nadciśnieniem można skutecznie walczyć również za pomocą zmiany trybu życia! Umiarkowanie intensywny ruch na świeżym powietrzu (spacery, rower), odstawienie używek takich jak alkohol i papierosy oraz ograniczenie kawy to doskonały początek walki z nadciśnieniem!

Dobra dieta - Dietetyk Ziemowita

W leczeniu nadciśnienia nie bez znaczenia jest również zdrowa, odpowiednio zbilansowana dieta! Wszyscy słyszeliśmy o ograniczeniu soli i potasie, który wspomaga pracę serca. Ale czym zastąpić sól? Jak sprawić, żeby warzywa miały smak oraz jak prawidłowo suplementować potas? Internet jest pełen złotych rad dotyczących diety dla ciśnieniowców, ale lepiej zdecydować się na konsultację ze specjalistą! Nasi dietetycy z radością udzielą Wam wskazówek dotyczących zmiany sposobu odżywiania oraz ułożą dla Was zdrowy i smaczny jadłospis, który pomoże Wam wygrać z nadciśnieniem!

Twój komentarz