13 Luty

Dieta a cholesterol

Dieta a cholesterol

Cholesterol, jak niemal wszystko, co wytwarza nasz organizm, w założeniu ma mieć pozytywny wpływ na ludzkie ciało. Ale oczywiście tylko pod warunkiem, że występują go określone ilości. Bez cholesterolu nie możemy prawidłowo funkcjonować, ale nadmiar cholesterolu ma skutek wręcz odwrotny i najczęściej prowadzi do poważnych schorzeń.

Na nasze szczęście nasz organizm to cudowna machina, którą można regulować przy użyciu środków będących w zasięgu każdego z nas! Odpowiednio zbilansowana dieta często jest wszystkim, czego potrzebujemy do przywrócenia równowagi w naszym ciele. Już bardzo drobne zmiany żywieniowe sprawią, że odzyskamy zdrowie i dobre samopoczucie!

Rodzaje cholesterolu

Autorzy większości artykułów naukowych oraz popularno-naukowych zazwyczaj dzielą cholesterol na dobry i zły. Frakcja złego cholesterolu oznaczana jest jako LDL, a dobrego - HDL. Oprócz tego w badaniach biochemicznych krwi sprawdza się tak zwany cholesterol całkowity, którego zawartość nie powinna przekraczać 200 mg/dl.

Co do frakcji cholesterolu - bardziej pożądana jest oczywiście frakcja HDL, właściwie im jej więcej, tym lepiej dla naszego zdrowia! Ta frakcja bierze udział w takich procesach, jak wytwarzanie witaminy D, hormonów płciowych oraz kwasów żółciowych. Nadmiar frakcji LDL z kolei może prowadzić do poważnych schorzeń, takich jak miażdżyca, choroba wieńcowa, a nawet zawał serca!

Badania na cholesterol

Większości młodych osób wydaje się, że problem z cholesterolem dotyczy ich rodziców oraz dziadków, jednak według lekarzy pierwsze badania powinniśmy zacząć wykonywać już około dwudziestego roku życia! Dzięki temu będziemy mogli szybciej podjąć odpowiednie kroki zapobiegające licznym i groźnym chorobom, które wywołuje nieprawidłowy poziom cholesterolu.

Jakie badania najlepiej sprawdzą, czy z naszym cholesterolem i jego frakcjami jest wszystko w porządku? Najlepiej zdecydować się na wykonanie profilu lipidowego (tak zwanego lipidogramu), w którym oznacza się stężenie cholesterolu, poziom LDL i HDL oraz poziom trójglicerydów. Oprócz tego lekarz może wykonać badanie na poziom cholesterolu całkowitego, ale nie jest ono tak dokładne jak lipidogram.

Objawy wysokiego cholesterolu

Na nasze nieszczęście podwyższony poziom cholesterolu często nie daje żadnych szczególnych objawów, dlatego warto pamiętać o regularnych badaniach lekarskich, które najlepiej stwierdzą, czy w naszym ciele jest wszystko w porządku.Te nieliczne objawy, które daje nieprawidłowy poziom złej frakcji cholesterolu LDL, są ściśle związane z naszym samopoczuciem.

Osoby cierpiące na podwyższony cholesterol często skarżą się na chroniczne zmęczenie, nieprzyjemne zawroty głowy oraz bóle w nogach. Oprócz tego na ciele niektórych chorych mogą pojawić się szpecące żółtaki cholesterolowe, czyli tłuszczowe guzki o bladożółtym zabarwieniu występujące na ogół w okolicach stawów łokciowych i kolanowych oraz powiek.

Profesjonalna i bezpieczna dieta - Dietetycy Ziemowita

Z nieprawidłowym poziomem cholesterolu można, a wręcz trzeba walczyć. Jedną z najlepszych metod jest zmiana nawyków żywieniowych. Dużo mówi się w tym wypadku o diecie cholesterolowej, jednak termin dieta na ogół kojarzy się nam z doraźnymi, czasowymi zmianami w planie żywienia. Nic bardziej mylnego!

Osoby skarżące się na podwyższony cholesterol powinny całkowicie zmienić swoje menu, dzięki czemu nie tylko obniżą ilość złego cholesterolu we krwi, ale również utrzymają go na odpowiednim poziomie. Jeżeli nie wiemy, od czego zacząć rewolucję na naszym talerzu, skonsultujmy się z doświadczonym dietetykiem, który ułoży dla nas profesjonalny i bezpieczny jadłospis.

Leki na cholesterol - czy napewno potrzebne? skutki uboczne!

Oprócz diety, większość lekarzy przepisuje również specjalne leki na obniżenie cholesterolu, czyli statyny. Oczywiście przepisanie pigułek to najprostszy sposób na szybkie przywrócenie właściwego poziomu cholesterolu, ale czy na pewno najlepszy? Według badań, regularne branie statyn może prowadzić do osłabienia, chronicznego zmęczenia, a nawet bólów mięśni.

Te dolegliwości nie sprzyjają aktywności fizycznej, która również jest zalecana osobom cierpiącym na podwyższony cholesterol! Tym bardziej, że - według zdecydowanej większości lekarzy - regularnie wykonywane ćwiczenia są równie skuteczne jak leki! I nie chodzi tu o drastyczne zmiany, jak zapisanie się na crossfit czy do stowarzyszenia trójboistów! Wystarczy zacząć wybierać schody zamiast windy i spacer lub rower zamiast auta, a pozytywne skutki takich niewielkich innowacji szybko odczujemy na własnym ciele!

Mity i ciekawostki

Przez lata wokół cholesterolu narosło wiele mitów - najpopularniejszym jest chyba "podwyższony cholesterol mnie nie dotyczy, bo jestem na to za młody". Jak już wspomnieliśmy, nieprawidłowy poziom cholesterolu może mieć nawet dwudziestolatek! Drugi mit to "dieta niskotłuszczowa i bezmięsna jest najlepsza w walce z cholesterolem" - taki sposób odżywiania nie brzmi zachęcająco, prawda? Otóż w walce z cholesterolem wcale nie musimy eliminować wszystkich tłuszczy, tylko wybierać te dobre, które wręcz pomagają regulować gospodarkę naszego organizmu! To samo tyczy się zresztą mięsa, nie wspominając już o demonizowanych przez lata jajkach!  Jeżeli chciałbyś poznać więcej faktów i mitów oraz dowiedzieć się, jaki sposób odżywiania jest najlepszy w walce z cholesterolem, zapraszamy na konsultacje z naszymi dietetykami! Nasi pracownicy dostarczą Ci rzetelnych informacji oraz nie tylko zdrowych i wartościowych, ale również smacznych propozycji na codzienne posiłki! Bo dieta cholesterolowa wcale nie musi być nudna!

Twój komentarz