„Zły” cholesterol – LDL – to lipoproteidy o małej gęstości. Ich celem jest transport cholesterolu do komórek, w których zostanie wykorzystany do produkcji hormonów, czy też kwasów żółciowych. Ponieważ dociera on również do komórek nabłonka naczyń krwionośnych jego zbyt duża ilość może powodować miażdżycę, dlatego właśnie określany jest jako „zły”. Normy cholesterolu LDL to 115 mg/dl.
Objawy wysokiego cholesterolu
„Dobry” cholesterol – HDL – to lipoproteidy o dużej gęstości, które odpowiadają za transport cholesterolu w odwrotnym kierunku, czyli z komórek ciała do wątroby. Oznacza to więc, że nadmiar tłuszczu zostaje zebrany również z nabłonka naczyń krwionośnych, co zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia. Normy cholesterolu HDL to 45 mg/dl dla kobiet i 40 mg/dl dla mężczyzn.
Około 20-40 & cholesterolu trafia do naszego organizmu wraz z pożywieniem, pozostała część produkowana jest przez wątrobę. Do głównych przyczyn podwyższonego poziomu LDL należy niewłaściwa dieta, obfitująca w tłuszcze zwierzęce, słone przekąski i słodycze. Zmiana sposoby odżywiania jest więc najlepszym sposobem na zmniejszenie poziomu cholesterolu w naszym organizmie.
Dieta na cholesterol
Walka z wysokim cholesterolem nie jest łatwa, dlatego porady dietetyka są w takiej sytuacji nieocenione. Centrum Dietetyczne Ziemowita zapewnia pomoc wszystkim osobom, które zmagają się z tym problemem. Nasi pacjenci otrzymują pełne wsparcie doświadczonych dietetyków, którzy opracowują diety dostosowane do ich indywidualnych potrzeb i stopnia zaawansowania problemu.
Twój komentarz